Náš příběh 2

Bylo 6. února 2018, zrovna jsem měl narozeniny, sledoval jsem s klukama v kanceláři start rakety Falcon Heavy a venku bylo na únor docela teplo. Asi díky tomu počasí jsem byl už v takové jarní tvořivé náladě, připravoval jsem motorky na sezónu a také jsem si chtěl vyvážit kola svépomocí. Otevřel jsem google a hledal vyvažovačku ke koupi, jenže tady nastal problém. Začal jsem si uvědomovovat, že vyvažovačka je poměrně neskladná věc, což je docela komplikace, pokud máte malou garáž a kola si vyvážíte tak maximálně jednou za rok. Už jsem si takhle v minulosti koupil celosvařenou velkou zouvačku na gumy, a i když je to super pomocník, zabírala mi v garáži dost místa.

Tak jsem se pustil do výroby vlastní mini vyvažovačky, kterou budu moct strčit do šuplíku. Když jsem tvořil první prototyp, postupně mi docházelo, že tu nic takového není a že by možná o takový výrobek mohl být zájem. Vyvažovačku jsem nabídl na Bazoši a motorkářském fóru Offmoto a 23 objednávek za první měsíc byl pro mě signál, že nějaký potenciál tady asi je.

Registrace domény motopripravky.cz

Nevěděl jsem, jestli vůbec a jakým směrem se to všechno vyvine, ale měl jsem pár nápadů na další nářadí, tak jsem registroval doménu motopripravky.cz a nabízel vše pod touto značkou.

 

garáž, která sloužila jako kancelář i dílna dohromady

Motosalon 2019

Uběhl rok a přišel takový spontánní nápad, že půjdu vystavovat na Motosalon. Nabízel jsem v podstatě jen malou vyvažovačku, narážeče gufer a vedle na stole byla na ukázku 3D tiskárna a první prototyp klíče s plastovou vložkou. Připadal jsem si tam trochu jako kluk z vesnice mezi velkýma klukama s tušil jsem, že finančně to asi úplně nevyjde, ale i tak jsem si pronajal 6 metrů čtverečních a šel do toho.

Svařování, to je ta cesta zaslíbená

Jako jeden z poznatků z výstavy byl, že ne každý chce malé a skladné nářadí, ale někdo by taky rád vyvažovačku s konstrukcí. A pokud to chci zase posunout dál a vyrábět složitější nářadí jako zouvačky, stojany, tak bez kovovýroby a svařování to nepůjde... Tak jsem nakoupil stroje pro malou kovovýrobu, chodil pár měsíců do svářečské školy a pustil jsem se do prvních konstrukcí.

první svařená konstrukce určená k prodeji a zasloužená odměna po práci

Nová dílna

Domácí garáž začala být brzy malá, motorky se krčily v koutě a nějaký servis na nich byl nemyslitelný. Navíc svařování, to znamená dost broušení, a to znamená dost prachu úplně všude. Bylo mi jasné, že takhle to dál dlouho nepůjde. Narazil jsem na pěknou dílnu nedaleko a byl to sice další závazek a nějaké další investice, ale bylo fajn mít velkou dílnu čistě jen pro moto přípravky.

nová dílna a už trochu sériovější výroba

2020 až 2022

V tomto období se motopripravky navenek nějak extra neposouvaly, ale dělo se toho na pozadí dost. Covid zkomplikoval život asi nám všem, já se stěhoval do nové dílny a o rok později v rámci úspor zase zpět do své garáže. Současně se vychytávaly detaily na hotovém nářadí a motopripravky už nebyly "one man company", ale začala mi se skladem a s balíky pomáhat moje žena.

Současně jsem s přestávkami pracoval na zouvačce pneu. 

 

V dílně jsem fungoval zhruba půl roku a už jsem neměl problém s místem, ale spíš s časem. Práce je poslední rok tolik, že už vůbec nezbývá čas na vývoj nových přípravků, natož na nová videa a návody, které bych také rád tvořil. Vlastně jsem ani nestíhal vyrábět na sklad a někteří zákazníci museli bohužel čekat mnohem déle, než bych chtěl. 

Nehledal jsem zaměstnance, ale spíš partnera/kolegu. S manželkou jsme se společné práci bránili asi z nějaké naší obavy, že není dobré míchat dohromady práci a rodinu, ale nakonec jsme si řekli, proč to nezkusit.

Zatím to vyřešíme tak, že vezmeme další prostor ve stejném areálu, ať to máme kousek, ale v jiné budově, abychom měli čas si jeden od druhého odpočinout. Já budu ten "špinavý dělník" v montérkách zašitý v dílně a moje polovička bude fungovat jako spojka s vnějším světem.

Postupně se to začíná měnit z "můj příběh" na "náš příběh". A stejně jako už tolikrát předtím, prostě to vyzkoušíme a uvidíme. Jestli nás společně uvidíte na Motosalonu 2021, tak to asi dobře dopadlo :-).

Psáno v Teplicích dne 1.9.2020.tady ještě Marcelka netušila, do čeho jí to uvrtám